• נועה פלדמן

ה-30 באוקטובר – יום הצ'ק-ליסט (Checklist) הבינלאומי 📝

אני לא מכירה מישהו שלא משתמש בצ'ק-ליסטים, מאיזשהו סוג ובעבור איזשהו שימוש.


🔸הגדרה: רשימה של פריטים נדרשים, דברים שצריך לעשות או דברים שיש לשקול, המשמשת כתזכורת. צ'ק-ליסט הוא כלי עזר משמעותי בעבודה, הנועד להפחתת כשלים בשל שיכחה או העדר ריכוז, ועוזר להבטיח עקביות והשלמת משימות. דוגמה בסיסית הינה ה-To Do List. ודוגמה מורכבת יותר היא צ'ק-ליסט הכולל מועד ביצוע עבור כל משימה, בלו"ז היומי/שבועי וכו' – מעין תוכנית עבודה.


🔸מאיפה זה התחיל? בשנות ה-30, טייסים ניסו למצוא דרך לצמצם את כמות ההתרסקויות (השכיחות) שהיו מתרחשות במהלך ההמראה. קבוצת טייסים הגתה רעיון ליצור צ'ק-ליסט לפני ההסעה למסלול ההמראה. משם הוא נולד 🎉


🔸הצ'ק-ליסטים העיקריים שלי ✔️ טו-דו-ליסט ענק של כל המשימות שיש לי בעסק – דחופות יותר או פחות, מחזוריות או חד-פעמיות - איי-קיי-איי, בור ללא תחתית (אני יודעת יש לי עוד מה להשתפר בזה 😐). ✔️ טו-דו-ליסט יומי, אותו אני גוזרת מתוך הרשימה הענקית – 3-4 דברים שאני מתכננת לעשות היום. ✔️ וכמובן, ה-צ'ק-ליסט הסופר-מושקע, בו אני עושה שימוש נרחב בתהליך הייעוץ – הוא בנוי על-בסיס תבנית מפורטת *מאוד* של כל המשימות שיש לבצע בעת הקמת/טיוב/שיווק חנות אינטרנטית, בתוספת דגשים, התאמות ומשימות הרלוונטיים לאותו לקוח ספציפי. הצ'ק-ליסט בנוי בצורה בה משימה בנויה על-בסיס משימה קודמת – שבעצם מהווה עבורה תנאי-מקדים – עם לו"זים מוצמדים לכל משימה (כך שהוא משמש גם ככלי למעקב) וחלוקה לוגית של המשימות על-פי הפגישות והתקדמות תהליך הייעוץ. כך שהצ'ק-ליסט הזה מהווה תוכנית עבודה, מובנית ומפורטת, עבור תהליך הייעוץ.


🔸איך ניתן לחגוג את יום הצ'ק-ליסט הבינלאומי? ניתן להכין צ'ק-ליסט, כמובן 🤩 ו/או לעבור על הצ'ק-ליסטים הקיימים שלכם ולרענן אותם – למחוק דברים שכבר ביצעתם, ולהוסיף פריטים חדשים לרשימה.